Gå til hovedindhold

​​​​​​​​​​​​​​​​

Hukommelses- og demensambulatoriet

Hukommelses- og demensambulatoriet er et ambulatorium, som er tilknyttet Neurologisk Afdeling på Nordsjællands Hospital. Ambulatoriet modtager hver dag patienter med forskellige former for demens og er placeret i Ambulatoriehuset i Hillerød ved indgang 51 (indkørsel fra Bakkedraget).

Her kan du læse, hvordan du og dine pårørende skal forholde jer, hvis du er blevet henvist til Hukommelses- og demensambulatoriet.


Foto: Colourbox

Henvisning til Hukommelses- og demensambulatoriet

Efter en henvisning fra din egen læge bliver du indkaldt til Hukommelses- og demensambulatoriet via e-post eller almindeligt brev. Vedlagt brevet er et oplysningsskema, som du skal udfylde og medbringe ved dit første besøg i ambulatoriet. ​​

​​​

Symptomer, der giver mistanke om demens

  • Problemer med hukommelsen
  • Ting der bliver væk
  • Besvær med at udføre velkendte opgaver
  • Sproglige problemer
  • Usikker orientering i tid og sted
  • Nedsat dømmekraft
  • Besvær med at planlægge og strukturere
  • Forandringer i humør og væremåde
  • Ændringer i personligheden
  • Mangel på initiativ ​​


Samtale, test og lægeundersøgelse

Det er meget vigtigt, at du har en pårørende eller en anden person, som kender dig godt, med til besøget. Der er afsat tid til, at både du og dine pårørende kan fortælle om de hukommelsesvanskeligheder, du har. På baggrund af samtale, tests og lægeundersøgelse tager vi stilling til det videre undersøgelsesprogram, og du og dine pårørende vil blive orienteret om det videre forløb. 

Dagens undersøgelser kan samlet strække sig over 1½ - 2 timer. 
Når det planlagte undersøgelsesprogram er gennemført, vil du blive indkaldt til en samtale, hvor du får resultatet af undersøgelserne.

Tolk

Hvis du ved undersøgelsen har brug for tolkebistand, skal ambulatoriet kontaktes i god tid inden den aftalte tid.

Orientering til egen læge

Din praktiserende læge vil altid få tilsendt en elektronisk kopi af din journal efter hvert besøg i Hukommelses- og demensambulatoriet og holdes således løbende orienteret om dit forløb. 

Kontaktpersoner

Du vil ved første besøg få udleveret navn og telefonnummer på din kontaktsygeplejerske.

​​Parkering

Det ka​n være svært at finde en parkeringsplads i nærheden af ambulatoriet – Kom derfor i god tid inden din aftale.

Der er etableret handicap p-pladser lige udenfor indgang 51, som kan bruges, hvis du har særlig tilladelse.

Kort over hospitalet

Find vej


Sidst opdateret:
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden