Hvordan foregår indgrebet?
Indgrebet foretages ambulant i Dagkirurgisk afsnit 0162, og du kan forvente at komme hjem samme dag.
Operationen
På operationsstuen kontrolleres blodtryk og puls, og anæstesisygeplejersken giver dig et drop - dvs. indfører et tyndt plasticrør i en blodåre i hånden eller armen. Droppet anvendes til indsprøjtning af de bedøvende stoffer, som bevirker, at indgrebet kan foretages smertefrit, mens du sover.
Efter indgrebet bliver du i en seng kørt til afsnittets opvågningsstue, hvor du observeres efter operationen.
Forløbet efter operationen
Når du er vågen, må du spise og drikke igen. Du må tage dit eget tøj på og være oppegående, så hurtigt du kan.
Sygeplejersken / lægen vil informere dig om forløbet af indgrebet og eventuel kontrol. Du får udleveret et besøgssammendrag. Du kan derudover få overblik over dit forløb ved at logge på www.minsundhedsplatform.dk med dit MitID.
Du bliver udskrevet, så snart du er færdigbehandlet.
Kriterier for at du kan gå hjem er, at du har det godt. Du skal kunne gå selv, have ladt vandet, og have spist og drukket lidt. Vi anbefaler, at du bliver hentet og fulgt hjem af en voksen person efter operationen.
Hjemtransporten skal være aftalt på forhånd, du må ikke selv køre bil de første 24 timer, pga. bedøvelsen. Har du abonnement på Falck, som gælder syge-transport, kan dette benyttes.
Udskrivelse efter vaginale indgreb
Efter indgrebet kan der komme frisk blødning. Blødningen varer kortvarigt og skal gradvist aftage.
I den første uge er der let øget risiko for underlivsbetændelse. Derfor bør du følge nedenstående forholdsregler den første uge efter indgrebet.
- Undlad at bruge tampon
- Undlad karbad, svømmehal og havbad
- Anvend kondom ved samleje
Der kan være menstruationslignende smerter efter indgrebet.
Udskrivelse efter ikke-vaginale indgreb
Vi anbefaler, at du efter toiletbesøg skyller dig forneden med en håndbruser, indtil såret er helet. Hvis det gør ondt, når du sidder, så sid gerne på en blød pude Det kan være en god idé at dulme smerten med et hjemmelavet isbind: gør et trusseindlæg vådt og læg det i en plasticpose i fryseren. Når du skal bruge isbindet, læg et stykke stof mellem isbindet og huden.
Smerter
Vi anbefaler, at du tager smertestillende medicin de første 2-3 dage, med mindre andet aftales med den læge, der foretager indgrebet.
Det vil normalt være Paracetamol (Pinex, Pamol eller Panodil) tabletter á 500 mg - 2 tabl. 4 gange dagligt og Ibuprofen (Ipren, Ibumetin, Burana) tabletter á 400 mg - 1 tabl. 3 gange dagligt.
Med venlig hilsen
Personalet på Dagkirurgisk afsnit