​​​​Legehelten Mikkel Askov skal med bevægelsesaktiviteter og aktive lege få børnene op af sengen og i gang med at bruge deres krop.
Foto: Børneulykkesfonden

Mikkel giver legen tilbage til børnene

Inaktivitet, ensomhed og ventetid er desværre noget af det, børn ofte oplever, når de indlægges. Men det gør Børne- og ungeafdelingens nye Legehelt Mikkel op med.
Vent...

​Legeheltene fokuserer på at stimulere og udvikle børnenes motorik gennem bevægelsesaktiviteter tilpasset det enkelte barn – både i fællesarealerne og på stuerne for de børn, der ikke kan forlade sengen. Målet er, at børnene kommer op af sengen, får bevæget kroppen og får et frirum fra sygdom med plads til at være barn igen.
 
- Børnene er glade, og vores legehelt Mikkel skaber en masse positive aktiviteter. Det, som er rart med Legeheltene er, at det er uforpligtende leg. Han leger virkelig med børnene og afleder dem ikke kun, fordi vi som sundhedsfaglige fx skal tage en prøve. Vi er glade for, at vi også er blevet en del af Legeheltene,” siger oversygeplejerske Louise Jeremiassen.

Mikkel Askov er hospitalets nye Legehelt

Den nye Legehelt hedder Mikkel Askov og netop færdiguddannet kandidat i Idræt fra Københavns Universitet. Foruden at være ”professionel helt” er Mikkel idrætskonsulent og -underviser på et asylcenter.
 
- Leg er et universelt fænomen og legens grundlæggende dynamikker er fælles for alle mennesker. Særligt for børn er det noget af det mest naturlige at bevæge sig ind i legens univers, også selvom man er indlagt på et hospital. Jeg oplever, at legen har en positiv indflydelse på børnenes humør og trivsel og giver dem et frirum, hvor sygdom kan glemmes for en stund. I legen åbnes op for forløsende grin og smittende smil mellem børn og forældre, og det, synes jeg, er fantastisk!” siger Mikkel Askov.
 
Legeheltene udspringer af et initiativ fra Børneulykkesfonden. Legehelten Mikkel skal være på Børne- og ungeafdelingen hver tirsdag og torsdag. Senere på året starter søsterinitiativet Kreaheltene også op – et mobilt kreativt værksted med fokus på den kreative leg. 

Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor