Gå til hovedindhold

​​​​​​​​​Oversygeplejerske Louise Jeremiassen på en af de to stuer i BAM, hvor der kan køres en ekstra seng ind, så der er plads til en overnattende patient med mor eller far. Foto: Karen Grønkjær Kjeldsen.

Overnatning i Børne- og Ungemodtagelsen skal forbedre patientforløb

​​Er dit barn blevet akut sygt, kan I nu blive tilbudt at overnatte i Børne- og Ungemodtagelsen (BAM). Det skal give færre overgange i patientforløbet, højne patientsikkerheden og reducere den oplevede ventetid.

Vent...

​"Vi har ventet lang tid, og vi ved ikke, hvad vi venter på." Sådan lyder nogle af tilbagemeldingerne til Børne- og Ungemodtagelsen (BAM) i den Landsdækkende Undersøgelse af Patienttilfredshed (LUP).

- Meget af ventetiden for patienter kan vi af gode grunde ikke lave om på, men vi kan godt ændre, hvordan den opleves, fortæller oversygeplejerske Louise Jeremiassen fra Børne- og Ungeafdelingen, der i to måneder har gennemført et pilotprojekt.

- De patienter, vi er begyndt med, er børn med falsk strubehoste, som vi erfaringsmæssigt ved, skal udskrives næste morgen. Ideen er at familierne ikke skal skifte afsnit eller vente på at blive udskrevet op ad formiddagen næste dag. Samtidig reducerer vi risikoen for utilsigtede hændelser, som kan forekomme ved overgange, uddyber hun.

En fleksibel indlæggelse

Flere af de 12 patienter, som har benyttet sig af overnatningen i BAM de første to måneder, er gået hjem i løbet af natten, når der igen er kommet ro på patienten. På den måde kan familien få kortere indlæggelse og gå hjem, når barnets tilstand tillader det og familien er tryg.

Afdelingen overvejer at udvide konceptet til efteråret for børn og unge i ukomplicerede forløb.

- Patienterne skal kunne udskrives på en sygeplejerskevurdering. Og hvis de kræver yderligere behandling, bliver de altid indlagt. Det kunne for eksempel være børn og unge med mavesmerter, hjernerystelse eller astma, forklarer Louise Jeremiassen.

Det nye patientforløb er udviklet for at forberede BAM til det nye hospital, hvor der vil være flere muligheder end i de nuværende fysiske rammer.​

Redaktør

Kommentarer 

Du skal være logget ind for at benytte denne funktionalitet.

Opret profil
RSS kommentarspor Tilmeld kommentarspor

 

Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden