33. Det er antallet af ansøgere, der gerne ville have en af de 3 introstillinger på Ortopædkirurgisk Afdeling, der skulle besættes tidligt i 2024. Et højt tal ifølge Katrine Borum, der er uddannelsesansvarlig ledende overlæge i vores afdeling. Det er hende, der har ansvaret for at planlægge de forløb, som lægerne skal igennem i deres uddannelse på afdelingen, således at de opfylder de nationale krav til uddannelse. Afdelingen har i snit 40 læger i uddannelse hos os, tællende fra yngre læger, der lige er færdige med universitetet, til færdige læger, der er sidst i deres hoveduddannelse til speciallæger i ortopædkirurgi.
For uddannelseslæger i intro- og hoveduddannelse er det vigtigt, at de får lov at operere, men de skal også lære at gå stuegang, varetage skadestuen, tage traumekald, varetage smertebehandling og se patienter i ambulatoriet.
-'Vi oplever, at afdelingen er et attraktivt sted at søge plads under sin uddannelse ', siger Katrine. –'Vi får mange lærevillige, dygtige og rare kollegaer ind, og de bidrager alle til et godt og trygt læringsmiljø. Så er det op til vi andre speciallæger at sikre, at de får en meningsfuld og lærerig hverdag, og at de tager en masse viden, selvstændighed og selvsikkerhed med herfra'.
Gode forandringer
Katrine kan se en forskel på afdelingen som uddannelsessted for 3-4 år siden, hvor hun selv begyndte at arbejde her i sin hoveduddannelse, og til nu.
Afdelingen havde i 2021 været et Covid-afsnit, og uddannelsesmiljøet for de yngre læger var præget af aflysninger af akutte operationer, fratagelse af operationsdage og nedprioritering af rammerne for uddannelse. Derudover var der et dårligt arbejdsklima, hvor Katrine oplevede, at der ikke var plads til at stille spørgsmål, og at man som ung læge ikke fik lov til at operere særlig meget. Men også en kultur, der grænsede til mobning og udskamning, og som resulterede i, at flere mellemvagter sagde op.
Siden da er der kommet andre mennesker til og taget forskellige initiativer for at bedre uddannelsesmiljøet. Katrines forgænger uddannelsesansvarlig overlæge Britt Siesing-Mejer startede sammen med Katrine, der dengang var uddannelsesansvarlig afdelingslæge, fra bunden og gennemgik alle lægernes evalueringer og startede processen med at forbedre rammerne for uddannelse med dette som afsæt.
Det har eksempelvis resulteret i, at alle nye læger har 3 intense introduktionsdage, som giver dem en solid oplæring i det ortopædkirurgiske fag. Derudover får de nu en systematiseret undervisning ved både yngre læger og speciallæger samt den månedlige Journal Club. Her bliver en videnskabelig artikel om et aktuelt emne fremlagt af en yngre læge, og lægegruppen tager stilling til evidensen.
Katrine nævner også KBU-cafe, osteosyntesegennemgang, OP leje-fordeling, tandem-ambulatorier og generel fokus på supervision til operationer, både ved OP-tælletavlen i konferencen og ved uddeling af månedens supervisor.
-'Vi har også fået den ordning, at vi i stedet for én nu har to forvagter i aften-nattevagt. Det giver mere ro hos mellemvagten og dermed forbedrede muligheder at operere', fortæller Katrine.
Supervision og refleksion
Katrine ønsker, at afdelingen er et sted, der prioriterer højt at tilbyde supervision for at understøtte den faglige udvikling og øge kvaliteten i den praktiske udøvelse. Bl.a. har uddannelseslægerne mulighed for at deltage i en uformel KBU-café, hvor de med den uddannelsesansvarlige kan tale om både faglige spørgsmål, men hvor man også kan få luftet oplevelser fra arbejdsdagen, hvis man har behov for det. –'Vi har en åben snak om stort og småt. Der er ingen dumme spørgsmål, men i stedet en anerkendende og ikke dømmende tilgang til de behov, der er'.
Derudover kører lægerne ugentlige såkaldte tandem-ambulatorier. Om tirsdagen sidder en forvagt med en mellemvagt og om fredagen en mellemvagt med en speciallæge i ambulatoriet og bliver superviseret i handlinger og kommunikation med patienten. –'Det er en fantastisk mulighed for uddannelseslægen med direkte observation og feedback, hvilket i sidste ende giver øget kvalitet i patientbehandlingen', siger Katrine.
De forskellige initiativer har afstedkommet, at uddannelsesmiljøet på Ortopædkirurgisk Afdeling er præget af anerkendelse, rum til refleksion og mere indflydelse og ansvar hos lægen i på forskellige niveauer i deres uddannelse. Det har givet afdelingen et godt ry, hvilket er meget vigtigt i forhold til at tiltrække ny arbejdskraft, bl.a. introstillinger
Katrine har fra sin ortopædkirurgiske uddannelse selv en fortid på både Bispebjerg og i Slagelse. På Bispebjerg fik hun ikke lov til særlig meget – hvorimod der var rig mulighed for at operere på Slagelse Sygehus. En times pendling dagligt vestpå og tilbage igen – men det ville Katrine til enhver tid foretrække frem for at spilde tiden på Bispebjerg. Derfor ser hun det ikke som et problem, at vores afdeling ligger på Nordsjællands Hospital, og at mange skal pendle med bil eller tog. –'Fortsætter vi de gode tiltag og lytter til uddannelseslægernes behov, beholder vi vores ry som en attraktiv uddannelsesinstitution'.