Data- og digitaliseringsenheden

​Data og Digitaliseringsenheden arbejder med forbedringer ift arbejdsgange i Sundhedsplatformen. Vi arbejder med kliniske databaser og forskellige typer rapporter og data. Vi er bindeled imellem Nordsjællands Hospital og Center for It Medico og telefoni. 

Enhedschef Caroline Hartwig-Nolan
Telefon: 24 42 08 30
Mail: caroline.hartwig-nolan.01@regionh.dk

AC-medarbejder Katrine Kaalund
Telefon: 24 40 83 75
Mail: katrine.bundgaard.kaalund.02@regionh.dk

Sygeplejerske Mette Borrisholt
Telefon: 48295137
Mail: mette.borrisholt@regionh.dk

Arbejdsområde: 

  • Bruger tilpasning og undervisning i SP
  • Sygeplejedokumentation
  • Implementering og udvikling af epic monitor
  • Planlægning af overgangen til SP-18
  • SP support til afdelinger

Sygeplejerske Michéle Trier Petersen
Telefon: 29 65 88 84
Mail: michele.trier.petersen.01@regionh.dk

Arbejdsområde:

  • Planlægning af og undervisning i SP18
  • SP indsatser til afdelingerne bl.a. In Basket og brugertilpasning
  • Udarbejdelse af vejledninger
  • SP support

Klinisk sygepleje specialist Minna Nielsen
Telefon: 24 40 74 25

AC-medarbejder Morten Brandrup
Telefon: 29 65 93 68
Mail: morten.brandrup@regionh.dk

Sygeplejerske Nynne Lange Bakkevig

Mail: nynne.lange.bakkevig@regionh.dk

Arbejdsområde: 

  • Brugertilpasning og undervisning i SP
  • Sygeplejedokumentation
  • Implementering og udvikling af epic monitor
  • Planlægning af overgang til SP-18

Konsulent Thomas Bak
Telefon: 48 29 60 81
Mail: thomas.bak-bernth@regionh.dk

Arbejdsområde:
  • Forbedre med Lean metoden
  • Forbedre med PDSA metoden
  • Kortlægge arbejdsgange med værdistrømsanalyse
  • FMK monitorering

Lægesekretær Stine Holm Jacobsen
Telefon: 20 18 25 93
Mail: stine.holm.jacobsen@regionh.dk

Arbejdsområde:
  • Planlægning af og undervisning i SP18
  • SP indsatser til afdelingerne bl.a. In Basket og brugertilpasning
  • Udarbejdelse af vejledninger
  • SP support

Specialist Winnie Nørskov Larsen
Telefon: 24 21 10 73
Mail: winnie.noerskov.larsen@regionh.dk

Arbejdsområde:
  • Ansvarlig for Sundheds-it generelt
  • Implementeringskoordinator ifm. Sundhedsplatformen

Redaktør